Czym charakteryzuje się cięcie w betonie na mokro?
Każdy, kto choć raz przeprowadzał większy remont, doskonale wie, że oznacza to ogromną ilość pyłu, który unosi się w pomieszczeniu jeszcze przez długi czas po zakończeniu prac. Utrudnia on porządki oraz negatywnie oddziałuje na organizm człowieka. Czy cięcie betonu na mokro to skuteczna metoda na zmniejszenie ilości generowanego pyłu?
W jaki sposób wykonuje się cięcie betonu na mokro?
Beton jest materiałem bardzo wytrzymałym i twardym. Wykonywanie prac, takich jak wiercenie czy cięcie wymaga odpowiedniej jakości sprzętu. Cięcie betonu na mokro wykonuje się, używając przycinarek (spalinowych lub elektrycznych) wyposażonych w tarczę diamentową, której twarde ostrze pozwala na bardzo precyzyjne cięcia. Spośród wielu dostępnych na polskim rynku urządzeń, dużą popularnością cieszą się przycinarki, które umożliwiają cięcie betonu z zastosowaniem wody. Rozwiązanie to niesie ze sobą korzyści, takie jak:
- wiązanie kurzu podczas cięcia,
- chłodzenie tarczy diamentowej,
- zmniejszenie wycierania się urządzenia.
Nie wątpliwie uniknięcie dużej ilości pyłu oraz precyzja wykonania cięć sprawiają, że cięcie betonu na mokro jest bardzo efektywną metodą. Warto jednak zaznaczyć, że podczas prac z użyciem wody zachlapaniu ulega cięta powierzchnia, stąd nie zawsze istnieje możliwość jej zastosowania.
Wykorzystanie techniki cięcia w betonie na mokro
Ze względu na małą ilość pyłu, dzięki zastosowaniu wody podczas cięcia betonu, metoda ta świetnie sprawdzi się wewnątrz budynków. Cięcie tarczą diamentową jest stosowane np. podczas zmiany układu mieszkania (usuwanie ścianek, wycinanie dodatkowych otworów drzwiowych i okiennych), bądź do tworzenia kanałów dla wentylacji i klimatyzacji.
Technika cięcia betonu na mokro daje możliwość wycięcia pożądanych otworów, nie wpływając na sąsiednie obiekty. Zastosowanie precyzyjnych przycinarek sprawia, że jest to również metoda niegenerująca wielkiego hałasu oraz drgań. Dodając do tego fakt, że cięcie w betonie na mokro nie wytwarza pyłu, zasadnym staje się stwierdzenie, że sposób wykonania cięć z użyciem wody jest technologią przyjazną środowisku.