Jak prawidłowo wywiercić otwór w betonie?
Współczesne budownictwo nie mogłoby funkcjonować bez użycia betonu. Materiał ten zyskał popularność dzięki odporności i wytrzymałości. Konieczność prowadzenia w nim prac wymaga zastosowania odpowiednich technik, ponieważ nawet wywiercenie otworu może stanowić wyzwanie.
Sposób na beton
Zalety betonu, czyli jego twardość oraz wytrzymałość sprawiają, że wszelkie prace wiążące się z ingerencją w jego konstrukcję są skomplikowane. Odwierty w betonie trzeba wykonywać, aby poprowadzić instalacje elektryczne, gazowe lub hydrauliczne. Przewiercenia wymaga zapewnienie obiektom wentylacji i klimatyzacji. Trudno wyobrazić sobie budowę mostów, wiaduktów i wielu innych obiektów bez konieczności wywiercania otworów. Prowadzenie odwiertów w betonie wymaga użycia potężnej siły. Jednocześnie praca powinna być tak poprowadzona, aby nie uszkodzić jego struktury nieopatrznym wywołaniem pęknięć. Działania dodatkowo utrudniają żelazne wzmocnienia zastosowane w betonie. Wykonywanie odwiertów odbywa się przy udziale hałasu o wysokim natężeniu oraz powoduje nieprzyjemne i groźne dla zdrowia pylenie. Konieczność wiercenia w betonie wymusiła opracowanie odpowiednich rozwiązań, które pozwoliłyby na skuteczne działanie i pokonanie, a przynajmniej ograniczenie uciążliwych okoliczności.
Diamentowa robota
Poszukiwanie skutecznej metody doprowadziło do zastosowania w wykonywaniu odwiertów w betonie urządzeń, które w części nawiercającej zawierają kryształki diamentu. W rozwiązaniu tym użyto zgodnie z logiką materiał twardszy od betonu. Diament stosowany w wiertnicach jest pochodzenia syntetycznego, ale jego właściwości pozwalają na skuteczną pracę techniką diamentową. Zalety tej techniki trudno przecenić. Wykorzystanie koron diamentowych pozwala przede wszystkim na wykonanie precyzyjnych otworów o średnicach od 10 do 1200 mm i grubości sięgającej nawet do 25 metrów. Uzyskane otwory charakteryzują się wyrównanymi i gładkimi ścianami roboczymi. Pracująca bezudarowo wiertnica pozwala uniknąć przypadkowych uszkodzeń konstrukcji betonowej. Jej działaniu towarzyszy ograniczona emisja hałasu. Natomiast możliwość wiercenia na mokro z zastosowaniem odsysania wody minimalizuje stopień pylenia. O efektywności stosowanej metody świadczą możliwości prowadzenia odwiertów pod różnymi kątami nachylenia do podłoża. Technika diamentowa oznacza też krótszy czas wykonywania prac, co jest zawsze w cenie podczas prowadzenia wszelkich robót budowlano-remontowych.